Regnskab 2010/11 i Munck Gruppen a/s
Høj aktivitet i Munck Gruppen A/S
Munck Gruppen nåede i regnskabsåret 10/11 en omsætning på DKK 1.210 millioner, hvilket er den højeste omsætning i virksomhedens historie og ca. 25 % højere end sidste regnskabsår.
Koncernens resultat før skat blev DKK 83 millioner mod 52 millioner i 09/10. 06.12.2011
Stor landsdækkende kontrakt med TDC
Munck Forsyningsledninger har netop indgået en 5-årig kontrakt med TDC på etablering og vedligeholdelse af fibernet i DK.
Kontrakten er indgået i samarbejde med Eltel Networks A/S og Petri & Haugsted, og de tre partnere har oprettet selskabet Fiber & Anlæg I/S til at stå for udførelsen. 05.10.2011
Mogens Pedersen Nyborg A/S
Munck Gruppen har overtaget entreprenørselskabet Mogens Pedersen Nyborg A/S.
Virksomheden, som blev grundlagt i 1948, beskæftiger knapt 50 medarbejdere og har gennem hele perioden været beskæftiget med havnebygning samt andre entreprenør- og smedeopgaver.
"Vi vurderer, at Mogens Pedersen Nyborg A/S arbejder i et interessant segment, specielt med vandbygningsopgaver, og da virksomheden er kendt for høj kvalitet og dygtige medarbejdere, glæder vi os til at arbejde videre firmaets udvikling", udtaler adm. direktør Hans Christian Munck.
Mogens Pedersen Nyborg fortsætter som en selvstændig virksomhed i Munck Gruppen. 15.09.2011
Asfaltskole for alle
For første gang tilbydes alle asfaltarbejdere nu samlet efteruddannelse i dansk og matematik.
Asfaltskolen er et uddannelsestilbud for samtlige asfaltarbejdere i Danmark, og projektet støttes af både 3F og Asfaltindustrien.
Læs mere her. - 01.07.2011
Kontaktperson hos Munck Asfalt, Hans Christian Munck på 4052 3262.
|